Makten över TT delad

Frågan om vilka som äger TT och hur det kan påverka hur nyhetsbyrån arbetar dyker upp lite då och då. Frågan är lika berättigad som svaret är viktigt.

Det finns ingen enskild ägarmajoritet i TT. Och bakom det ligger ett mycket medvetet val. När TT omstrukturerades i slutet på 90-talet såg ägarna noggrant till att det mångåriga svenska nyhetsnavet helt enkelt inte skulle kunna styras av någon enskild ägare. Detta av respekt för behovet av en oberoende och gemensam nyhetsförmedlare, öppen för alla.

Därför har Bonniers lika stor ägarmakt i TT som Schibsted, det vill säga 30 procent. Resterande 40 procent av aktierna och rösterna innehas av ett antal medieföretag som alla är fristående från Schibsted- och Bonnierkoncernerna som till exempel Stampen, NT Media och Mittmedia. I TT:s styrelse sitter för närvarande representanter från alla dessa fem koncerner. Här hittar du såväl ägarförhållanden som styrelsemedlemmar.

Ägarnas skrivningar i aktieägaravtalet månar mycket tydligt om TT:s oberoende och självständiga position som den centrala nyhetsförmedlaren i Sverige. Det breda ägandet har fungerat väl och under 2000-talet har ägarna stöttat TT:s expansion in i nya områden som foto, video, feature, layout, arkiv, mediebevakning och andra tjänster inom TT-Gruppen.

Branschägda nyhetsbyråer är ingen svensk idé. Många av västvärldens nyhetsbyråer ägs gemensamt av medieföretag, exempelvis PA (Storbritannien), DPA (Tyskland), NTB (Norge), STT (Finland), Ritzau (Danmark), APA (Österrike), Belga (Belgien), Ansa (Italien) och SDA (Schweiz). Bara för att nämna några.